|
Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska naloga, magisterij, diploma, pomoč pri pisanju diplome, pisanje diplome, pisanje diplomske naloge, pisanje magistrske naloge, študij, seminarska naloga
|
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo |
Avtor |
Sporočilo |
mojstudij Administrator foruma
Pridružen/-a: 03.07. 2009, 16:07 Prispevkov: 934
|
Objavljeno: 17 Jun 2011 08:35 Naslov sporočila: TEHNIČNA NAVODILA AVTORJEM |
|
|
TEHNIČNA NAVODILA AVTORJEM
Prispevki naj ne presegajo 5000 besed. Avtorji naj pri pisanju upoštevajo naslednji vrstni red:
ZGRADBA ČLANKA:
- naslov prispevka z veliki tiskanimi črkami (sredinska poravnava naslova) v slovenskem in v enem od že prej omenjenih tujih jezikov;
- ime in priimek avtorja, letnik in program študija na UP FHŠ;
- izvleček v slovenskem jeziku, ki naj vsebuje do 150 besed in zajema kratek opis namena raziskovalnega dela, uporabljenih metod in tehnik – v kolikor gre za kompleksnejši in manj razširjen način raziskovalnega dela – ter rezultate in cilje raziskave;
- ključni poudarki v slovenskem jeziku, ki v obliki posameznih besed ali besednih zvez prikazujejo temeljno problematiko, katere se prispevek loteva;
- prevod izvlečka v enega izmed zahtevanih tujih jezikov;
- prevod ključnih poudarkov v enega izmed zahtevanih tujih jezikov;
- GLAVNO BESEDILO, za katerega je zaželeno, da je strukturirano po naslednji shemi:
o UVOD (z navedbo ključnih del, ki se navezujejo na izbrano tematiko);
o TEORIJA (vključno s citati, opombami pod črto, navajanji, postavitev hipotez idr.);
o METODOLOGIJA (način zbiranja podatkov in uporabljene metode raziskovanja, viri, problemi, ki se pojavljajo pri raziskovanju);
o EMPIRIČNI DEL (rezultati raziskovanja in njihova obravnava, ovrednotenje hipotez, tabele, grafikoni itd.);
o ZAKLJUČEK/SKLEP (predstavitev končnih rezultatov raziskave, ugotovitve);
o zahvala (na željo avtorja) in
o seznam prilog (če je treba).
Avtor lahko katerega izmed naštetih sklopov izpusti, jih združi ali kaj doda z namenom jasnejše predstavitve problematike.
- povzetek (okrog 300 besed) naj bo naslovljeno s SUMMARY (v primeru angleškega povzetka), ZUSAMMENFASSUNG (za nemški povzetek), RIASSUNTO (za italijanski povzetek), RÉSUMÉ (za francoski povzetek) ali RESUMEN (za povzetek v španskem jeziku). V njem naj avtor navede glavno sporočilo dela in ga na kratko povzame, pri čemer se mora ohraniti osnovna informacija dela in njegovi ključni poudarki. Povzetek ne sme vsebovati ničesar, kar ne vsebuje glavno besedilo prispevka;
- viri in literatura (navedba pa abecednem redu);
- seznam nejezikovnih prvin (navedba po abecednem redu).
Ocene/recenzije publikacij naj bodo v podnaslovu opremljene z naslednjimi podatki: avtor in naslov publikacije, kraj, založba in leto izida. Poročila o posvetih, seminarjih, okroglih mizah ali raziskovalnih projektih pa naj v podnaslovu prispevka vsebujejo: naslov, datum in kraj izvedbe ter vodjo programskega odbora (pri raziskovalnem projektu vodjo projekta).
NAVAJANJE VIROV IN LITERATURE:
NAVAJANJE MED BESEDILOM
Med besedilom naj tvorec navaja vire in literaturo med besedilom v oklepaju, in sicer:
- za bibliografsko opombo: (Priimek, leto izida, št. strani – če gre za citat, drugače ne). Če citiramo več del istega avtorja izdanih istega leta, poleg letnice zapišemo še črko, začenši s črko a. V primeru, da se v isti opombi pojavljajo različna dela, le-ta v oklepaju ločimo s podpičjem;
- za arhivsko opombo: (kratica arhivskega vira), ki jo obrazložimo v poglavju o virih in literaturi na koncu prispevka;
- za spletno opombo: (naslov ali avtor spletne strani);
Primer: (spletna stran Fakultete za humanistične študije Koper)
NAVAJANJE NA KONCU
Literatura in viri, ki so navedeni v glavnem besedilu, in literatura, ki jo avtor priporoča v primerjavo (označena s kratico Cf), mora biti na koncu besedila v celoti navedena v poglavju VIRI IN LITERATURA. Z ustrezno navedbo virov in literature avtor pomaga uredništvu, recenzentu, lektorju in nazadnje bralcu pri preverjanju, primerjanju in razumevanju besedila, zato naj bo literatura razvrščena po abecednem redu, in sicer po priimkih avtorjev ali po letnicah, če je avtorjev več.
Avtor naj vire in literaturo navaja na sledeč način:
- za monografijo: Priimek, I. (letnica): Naslov monografije. Zbirka (če je treba). Kraj izdaje, Založba.
- za revije: Priimek, I. (letnica): Naslov članka. Naslov revije, letnik, številka. Kraj, strani članka (od … do; ločena s predložnim pomišljajem (stično na obeh straneh)).
- za članek v zborniku ali poglavje v knjigi: Priimek, I. (letnica): Naslov prispevka v zborniku/naslov poglavja. V: Urednik zbornika: Naslov publikacije. Izdaja. Kraj izdaje, Založba, strani od … do.
- za diplomska in magistrska dela ter doktorske disertacije: Priimek, I. (letnica): Naslov dela/disertacije. Zvrst dela (npr. Diplomsko delo), kraj izdaje, institucija, fakulteta/oddelek.
- za arhivske vire: Arhiv. Ime fonda ali zbirke. Signatura.
- za ustne vire: Priimek, I. informatorja (letnica izporočila), leto rojstva, vloga (funkcija ali položaj). Način pričevanja. Oblika in kraj nahajanja zapisa.
- za spletne vire: Domača stran ustanove (datum ogleda strani – dan. mesec.leto): Celoten naslov spletne podstrani.
Primer: http://www.fhs-kp.si (10. 9. 2009)
OPOMBE POD ČRTO
Sprotne opombe pod črto naj služijo predvsem pojasnjevanju misli in pozivanju bralca k poseganju po primerjalni literaturi (označeni s kratico Cf.). V glavnem besedilu avtor z nadpisano številko bralca usmeri k opombi pod črto, kjer pod isto zaporedno številko pojasni citat, trenutno razmišljanje, idejo ipd. ali navede primerjalno literaturo na naslednji način:
- monografijo: Priimek, I. (letnica): Naslov monografije.
- revijo: Priimek, I. (letnica): Naslov članka.
- članek v zborniku ali poglavje v knjigi: Priimek, I. (letnica): Naslov prispevka v zborniku/naslov poglavja.
- diplomsko in magistrsko delo ter doktorsko disertacijo: Priimek, I. (letnica): Naslov dela/disertacije.
- arhivski vir: Ime fonda ali zbirke.
- ustni vir: Priimek, I. informatorja (datum izporočila).
- spletni vir: Naziv domače spletne strani.
NEJEZIKOVNE PRVINE BESEDILA
Nejezikovne prvine besedila (slike, grafi, tabele, preglednice) morajo prav tako biti ustrezno označene med glavnim besedilom in navedene na koncu besedila v poglavju SEZNAM NEJEZIKOVNIH PRVIN.
Med glavnim besedilom avtor pod posamezno nejezikovno prvino zapiše njeno vrsto, zaporedno številko in naslov prvine ter navede vir v oklepaju (v kolikor ni sam avtor prvine).
V pomoč so avtorjem prispevka spodnja navodila:
- navedba med besedilom: Vrsta nejezikovne prvine in zaporedna številka: Naziv prvine (naziv vira). Vir avtor navede na naslednji način (v kolikor je treba):
o monografijo ali zbornik: (vir: Naslov monografije/zbornika),
o revijo: (vir: Naslov revije),
o diplomsko ali magistrsko delo, doktorska disertacija: (vir: Naslov dela/disertacije) ali
o spletni vir: (vir: Naziv domače spletne strani).
Primer: Slika 1: Različne oblike oljčnih palm (vir: Koštiál, R: Annales, 2001)
Prispevki shranjeni kot MS Wordov dokument (*.doc) ali Obogateno besedilo (*rtf) naj bodo poslani na elektronski naslov uredništva (publikacija.fhs@gmail.com) in v natisnjeni obliki vročeni članom uredništva.
POMEMBNO!!
Uredništvo ne prevzema odgovornosti
za kršenje avtorskih pravic s strani tvorca prispevka. |
|
Nazaj na vrh |
|
|
|
|
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
|
|