Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska
Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska naloga, magisterij, diploma, pomoč pri pisanju diplome, pisanje diplome, pisanje diplomske naloge, pisanje magistrske naloge, študij, seminarska naloga
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




PRAVILNIK O DIPLOMSKEM IN MAGISTRSKEM DELU FU uprava

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Magisterij
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mojstudij
Administrator foruma


Pridružen/-a: 03.07. 2009, 16:07
Prispevkov: 934

PrispevekObjavljeno: 28 Jan 2011 07:19    Naslov sporočila: PRAVILNIK O DIPLOMSKEM IN MAGISTRSKEM DELU FU uprava Odgovori s citatom

1
Senat Fakultete za upravo Univerze v Ljubljani izdaja na podlagi 162. člena Statuta Univerze v Ljubljani (Ur. l. RS, št. 8/05, 118/05, 72/06 (76/06-popr.), 59/07 (82/07-popr.), 81/07, 5/08, 42/08, 62/08, 14/09, 38/09, 48/09, 55/09, 3/10, 47/10) in 30. člena Pravil Fakultete za upravo, sprejetih 24. 3. 2010, veljavnih od 25. 5. 2010, na seji 22. 9. 2010 naslednji
PRAVILNIK O DIPLOMSKEM IN MAGISTRSKEM DELU
I. SPLOŠNE DOLOČBE
1. člen
(vsebina in obseg veljave pravilnika)
(1) Ta pravilnik ureja pogoje in postopek prijave dela, izbire mentorja, odobritve, izdelave, oddaje, zagovora in ocenjevanja diplomskega in magistrskega dela za študente na prvi in drugi stopnji študijskih programov (dodiplomski visokošolski in univerzitetni ter podiplomski magistrski programi), ki jih izvaja Fakultete za upravo (v nadaljevanju: Fakulteta) Univerze v Ljubljani.
(2) Določbe tega pravilnika veljajo enako za diplomsko oz. magistrsko delo (v nadaljevanju: delo), razen če pravilnik za posamezno vrsto dela izrecno določa drugače.
(3) Ta pravilnik smiselno velja tudi za diplomska, specialistična in magistrska dela študentov na nebolonjskih študijskih programih.
2. člen
(namen in raven diplomskega oz. magistrskega dela)
(1) Diplomsko oz. magistrsko delo je samostojno strokovno delo, s katerim študent glede na stopnjo programa izkaže določeno raven znanja in sposobnosti za uporabo teoretičnega in praktičnega znanja ter strokovne in znanstvene literature in virov.
Univerza v Ljubljani
Fakulteta za upravo
2
(2) Magistrsko delo mora biti rezultat samostojnega in individualnega raziskovalnega dela študenta, s katerim študent izkaže obvladovanje raziskovanega področja ter metod znanstveno-raziskovalnega dela.
(3) Z izdelavo in uspešnim zagovorom dela študent dokaže, da je sposoben samostojno pisno in ustno obravnavati zastavljen strokovni oz. raziskovalni problem na določeni stopnji študija.
II. PRIJAVA IN ODOBRITEV DELA TER IZBIRA MENTORJA
3. člen
(pogoji za prijavo dela)
Študent lahko prijavi delo, ko mu do zaključka študija manjka največ 30 kreditnih točk, razen če je študent:
- nebolonjskega študijskega programa – tedaj lahko prijavi delo, ko mu do zaključka študija manjkata največ dve študijski obveznosti;
- vpisan po merilih za prehode na magistrski študij druge stopnje Uprava – tedaj lahko prijavi delo, ko mu do zaključka študija manjka največ 7 kreditnih točk.
4. člen
(izbor teme dela)
(1) Temo dela izbere študent izmed razpisanih po letnem delovnem načrtu Fakultete ali z mentorjem posebej dogovorjenih tem (s pogojem potrditve na pristojni komisiji). Teme lahko predlagajo tudi partnerske organizacije Fakultete, zlasti delodajalci diplomantov Fakultete.
(2) Tema mora biti v naslovu čim bolj določno opredeljena (na primer »Funkcije in organizacija javne uprave s poudarkom na upravnih enotah«, ne le »Javna uprava«).
5. člen
(prijava teme dela)
(1) Študent prijavi temo v dogovoru z mentorjem na obrazcu, ki je priloga tega pravilnika.
(2) Mentor predlaga (na obrazcu iz prejšnjega odstavka tega člena) tudi predsednika, pri magistrskem delu pa še drugega člana komisije za zagovor dela. Predsednik in člani komisije za zagovor morajo izpolnjevati pogoje za mentorja na določenem študijskem programu.
(3) Obvezni prilogi prijavnega obrazca sta življenjepis v Europass formatu in dispozicija dela.
(4) Če študent v soglasju z mentorjem oceni, da javna objava pripravljenega dela iz utemeljenih razlogov ni primerna ali bi bila v nasprotju s predpisi, mora to z obrazložitvijo uveljaviti že ob prijavi dela, o čemer posebej odloči pristojna komisija.
3
(5) Dispozicija diplomskega dela vsebuje (podrobneje v navodilih za pisanje dela kot prilogi tega pravilnika):
- delovni naslov diplomskega dela, vključno z angleškim naslovom dela,
- obrazložitev teme in problema (zadana naloga),
- namen in cilje diplomskega dela,
- določitev opisne teze, lahko tudi hipotez, in metodologijo dela (metode raziskovanja),
- strukturo dela,
- jedro literature in virov, vsaj 10 enot, od tega najmanj petino v tujem jeziku,
- predvideni časovni potek izdelave diplomskega dela.
(6) Dispozicija magistrskega dela vsebuje (podrobneje v navodilih za pisanje dela kot prilogi tega pravilnika):
- delovni naslov magistrskega dela, vključno z angleškim naslovom dela,
- obrazložitev teme in problema,
- namen in cilje raziskovanja,
- oceno dosedanjih raziskovanj,
- določitev hipotez in metod raziskovanja,
- pričakovane rezultate in prispevek raziskovanja,
- pričakovani prispevek k stroki oz. znanosti,
- strjeni opis po predvidenih poglavjih in strukturo dela,
- jedro literature in virov v obsegu najmanj 50 enot, od tega najmanj petino v tujem jeziku,
- predvideni časovni potek izdelave magistrskega dela.
(7) Navedene pogoje in popolnost prijave dela preveri strokovna služba Fakultete. Če so ugotovljene pomanjkljivosti, strokovna služba študenta in predvidenega mentorja o tem obvesti po elektronski pošti. Študent je dolžan najkasneje v enem mesecu od poziva predložiti prijavo v skladu s tem pravilnikom, sicer se prijava zavrže. Formalno popolno prijavo skupaj s potrdilom o opravljenih obveznostih študenta strokovna služba posreduje v obravnavo pristojni komisiji.
6. člen
(potrditev prijavljene teme)
(1) Tema je sprejeta in potrjena, ko komisija za dodiplomske oz. magistrske študijske programe potrdi izbrano temo ter določi mentorja oz. somentorja in komisijo za zagovor dela. O tem se študenta obvesti prek e-indeksa, člane komisije za zagovor dela pa po elektronski pošti. Obvestilo se posreduje po potrditvi na pristojni komisiji ali skupaj s posredovanjem dela oz. v postopku usklajevanja datuma zagovora po oddaji dela za zagovor.
(2) Če pristojna komisija oceni, da predlagana tema in njen opis ali predlagan mentor glede na predlagano temo ali stopnjo študijskega programa nista ustrezna, prijavo zavrne z obrazloženim sklepom, ki se vroči študentu in predvidenemu mentorju. Zoper sklep lahko študent vloži pritožbo na senat v osmih dneh od vročitve sklepa.
4
(3) Če pristojna komisija oceni, da predlog mentorja glede predsednika in člana komisije za zagovor ni v skladu s pravili tega pravilnika, določi drugega predsednika oz. člane.
(4) Že določenega predsednika oz. člana komisije za zagovor lahko strokovna služba Fakultete v postopku zagovora izjemoma, zaradi učinkovitosti dela (npr. sklic zagovorov več del v enaki sestavi komisije isti dan), nadomesti z drugim oz. drugimi, upoštevaje zlasti določbe 11. člena tega pravilnika.
7. člen
(jezik dela)
(1) Delo je praviloma prijavljeno in napisano v slovenskem jeziku.
(2) Na poseben predlog študenta, ki ga v soglasju z mentorjem predloži ob prijavi dela, komisija za dodiplomske oz. magistrske študijske programe lahko odobri pisanje dela v angleškem ali drugem tujem jeziku, če se je program ali del programa izvajal v tem jeziku in so za to podani utemeljeni razlogi (npr. skupni študijski program z več delovnimi jeziki, tuj mentor ali član komisije, možnost objave v knjižni obliki pri tuji založbi ipd.). V tem primeru mora študent pripraviti daljši povzetek dela v slovenskem jeziku, za diplomsko delo v obsegu od 5 do 8 oz. za magistrsko delo v obsegu od 10 do 15 strani.
8. člen
(podaljšanje in sprememba prijavljene teme)
(1) Sklepi iz 6. člena tega pravilnika veljajo eno leto (12 mesecev) od sprejema. Na predlog študenta lahko pristojna komisija podaljša rok za izdelavo odobrenega dela za največ šest mesecev. Če kandidat tudi v tem času ne predloži dela v postopek za zagovor, mora prijaviti drugo (enako ali novo) temo.
(2) Sprememba teme ali mentorja je dovoljena po istem postopku kot prijava teme dela in izbira mentorja, na obrazcu v prilogi tega pravilnika, vendar največ enkrat v okviru posameznega študijskega programa, pri čemer mnenje o tem poda dotedanji mentor študenta.
(3) Spremembo mentorja lahko zahteva tudi mentor, ki mora svoj predlog obrazložiti.
9. člen
(izbira mentorja in somentorja)
(1) Še pred prijavo dela študent izbere mentorja. Študent ima pravico do mentorja, ki je za diplomsko delo na visokošolskem študijskem programu prve stopnje habilitiran najmanj kot višji predavatelj, na univerzitetnem študijskem programu prve stopnje in magistrskem programu druge stopnje pa najmanj docent. Izbrani mentor mora biti habilitiran za področje, s katerega je izbrana tema dela.
(2) Če se tema diplomskega dela nanaša na več strokovnih oz. znanstvenih področij (npr. ekonomski in pravni vidiki), se poleg mentorja kot somentor določi še drug
5
habilitiran visokošolski učitelj oz. sodelavec Fakultete, vsak z enega izmed področij, za katera gre. Somentor mora izpolnjevati enake pogoje kot mentor.
(3) V enem študijskem letu lahko isti mentor sprejme največ skupno 30 študentov na prvi in drugi stopnji študijskih programov (če pa sodeluje le na programih ene stopnje, pa do 30 študentov te stopnje). Mentor, ki ni zaposlen na Fakulteti, lahko sprejme skupaj največ do 15 mentorstev letno. O številu mentorstev v tekočem študijskem letu mentorje mesečno obvešča strokovna služba. Izjemoma lahko posamezni mentor sprejme v posameznem študijskem letu več mentorstev po posebnem sklepu komisije za magistrske študijske programe, če je to smotrno glede na pomen področja za Fakulteto in kadrovske zmožnosti Fakultete.
(4) Odobrena mentorstva posameznih mentorjev se po naslovih tem in številu mest objavijo na internetnih straneh Fakultete tako, da so podatki posodobljeni vsaj enkrat mesečno.
10. člen
(priprava diplomskega oz. magistrskega dela v tujini v okviru mednarodne izmenjave)
(1) Študent ob vrnitvi iz tujine mentorja dela na Fakulteti za upravo seznani z delom in osnutkom oz. pisnim izdelkom, ki ga je opravil, zbral in izdelal pod somentorstvom na tuji visokošolski instituciji.
(2) Hkrati študenti mentorju ter mednarodni pisarni posredujejo tudi potrdilo somentorja, ki so ga izbrali na tujem visokošolskem zavodu, da je bila priprava dela spremljana pod njegovim somentorstvom. Mednarodna pisarna potrdilo posreduje študentskemu referatu (personalna mapa študenta).
(3) Delo, ki so ga študenti pripravljali v tujini v okviru mednarodne izmenjave, mora, poleg ostalih določil tega pravilnika, vsebovati 10 % strani povzetka v angleškem jeziku.
11. člen
(sestava komisije za zagovor dela)
(1) Sestavo komisije za zagovor dela predlaga mentor, določi pa pristojna komisija iz 6. člena tega pravilnika.
(2) Komisija za zagovor diplomskega dela je sestavljena najmanj iz predsednika komisije in mentorja oz. somentorja kot člana/ov, za magistrsko delo pa še iz dodatnega člana komisije.
(3) Predsednik komisije je praviloma z druge katedre kot mentor ali vsaj z drugega področja iste katedre, pri čemer mora izpolnjevati pogoje za mentorja.
6
III. IZDELAVA IN ODDAJA DELA
12. člen
(naloge mentorja)
(1) Mentor, enako morebitni somentor, mora s študentom vseskozi sodelovati pri pripravi dela, pri tem pa zagotoviti študentovo samostojno delo.
(2) Že ob začetku pisanja mora mentor študentu predstaviti zahtevana vsebinska in metodološka merila za ustreznost pristopa k zagovoru dela in standarde ocenjevanja dela po tem pravilniku.
(3) Študent mora upoštevati napotke mentorja in predložiti delo v končni pregled v rokih in način, kot se dogovorita z mentorjem. Ko študent odda osnutek dela (oz. po dogovoru z mentorjem njegov del) v pregled, mora mentor besedilo in izsledke natančno prebrati ter študenta usmeriti k odpravi morebitnih vsebinskih, formalnih in tehničnih pomanjkljivosti ali napak. Ob tem mora študent praviloma izsledke predstaviti mentorju tudi ustno.
(4) Celotno oddano delo mora mentor pregledati najmanj v enem mesecu od oddaje.
13. člen
(struktura in oblika dela)
(1) Struktura in oblika dela, tehnični vidiki, način citiranja uporabljene literature ter virov ipd. so določeni z Navodili za pisanje diplomskega in magistrskega dela, ki so priloga tega pravilnika. Poleg drugih sestavin se na naslovnici dela označi, v okviru katerega študijskega programa je delo pripravljeno.
(2) Mentor je pred odobritvijo ustreznosti dela za zagovor dolžan zagotoviti spoštovanje vsebinskega dela navodil iz prejšnjega odstavka tega člena.
(3) Avtor mora citirane in povzete dele besedil ustrezno opremiti z navedbo virov, pri čemer ima povzemanje prednost pred dobesednim navajanjem. Dobesedno navajanje (z narekovaji označenimi navedki) je dovoljeno največ v obsegu ene desetine celotnega dela.
(4) Način in obseg navajanja se preverja z ustreznim računalniškim programom, zato je za zagotovitev pravilnosti podatkov potrebno vse dobesedno citirane navedke (tudi določbe predpisov ali besedilo z internetnih strani) označiti tako, da se citat začne in konča z narekovajem (primer: »Avtor mora citirane in povzete dele besedil ustrezno opremiti z navedbo virov.« (13. člen Pravilnika o diplomskem in magistrskem delu)).
7
14. člen
(tehnični in vsebinski pregled dela)
(1) Študent odda delo v elektronski obliki v enem dokumentu, urejeno v doc ali docx formatu, na CD ali DVD nosilcu ali po elektronski pošti strokovni službi, ko mentor potrdi, da z vidika vsebinske ustreznosti dela študent lahko pristopi k zagovoru, na obrazcu v prilogi tega pravilnika, ki ga odda strokovni službi.
(2) Strokovna služba Fakultete preveri, ali je delo s formalnih in tehničnih vidikov izdelano v skladu z Navodili iz prejšnjega člena oz. priloge tega pravilnika. Če pri pregledu ugotovi pomanjkljivosti, o tem po elektronski pošti obvesti študenta in mentorja. Študent mora pomanjkljivosti odpraviti najkasneje v enem mesecu od obvestila. Strokovna služba delo pregleda največ dvakrat; če študent ne odpravi pomanjkljivosti v skladu s prvim pozivom, mora ponovno začeti postopek prijave dela.
15. člen
(vsebinski pregled magistrskega dela)
(1) Po formalni uskladitvi strokovna služba posreduje magistrsko delo po elektronski pošti v pregled predsedniku in članom komisije za zagovor (ter študentu v vednost), ki lahko v 15 dneh podajo pripombe in jih posredujejo študentu, mentorju in strokovni službi.
(2) Študent je dolžan upoštevati morebitne pripombe, v soglasju z mentorjem, kar potrdi s podpisom izjave, ki je formalna sestavina magistrskega dela.
16. člen
(oddaja vezanega dela)
(1) Študent tehnično in vsebinsko pregledano ter usklajeno delo (pri diplomskem delu se usklajuje z mentorjem, pri magistrskem delu tudi s predsednikom in člani komisije za zagovor) predloži v vezani obliki, v tolikem številu izvodov, kolikor je članov komisije za zagovor.
(2) Delo se predloži trdo vezano po navodilih za pisanje dela v prilogi tega pravilnika. Poleg tega študent predloži delo tudi na CD ali DVD nosilcu v doc ali docx formatu, indeks in študentsko izkaznico (če sta bila študentu izdana) ter potrdilo o poravnanih obveznostih v knjižnici Fakultete. Ob oddaji študent podpiše zapisnik o zagovoru dela.
(3) Datum oddaje dela strokovna služba vnese v študentov e-indeks. Zagovor se razpiše po dogovoru s člani komisije za zagovor v istem ali naslednjem mesecu od oddaje dela, razen julija in avgusta. Zagovori del se ne izvajajo v času od 15. julija do 15. avgusta.
(4) Strokovna služba Fakultete po en izvod prejetih izvodov dela predloži članom komisije za zagovor, potem ko se določi termin zagovora.
8
17. člen
(poročilo o pregledu in oceni ter predstavitev magistrskega dela)
(1) Strokovna služba Fakultete oddano vezano magistrsko delo posreduje mentorju, ki najkasneje v 15 dneh od prejema dela pripravi poročilo za komisijo za zagovor. Osnutek poročila o pregledu in oceni magistrskega dela pripravi strokovna služba in ga hkrati z odpremo vezane oblike magistrskega dela v vezani obliki posreduje mentorju po elektronski pošti.
(2) Poročilo mora obsegati:
- informacije o kandidatu, temi in mentorstvu (osebni podatki, predhodna izobrazba, povprečna ocena, odobrena tema in mentorstvo),
- formalne značilnosti dela (ustreznost naslova oz. teme, obseg besedila in struktura po poglavjih, obseg in ustreznost celotne uporabljene literature in virov),
- vsebinske značilnosti dela (ocena doseženega namena in ciljev raziskovanja, potrditve ali zavrnitve postavljenih hipotez, ustreznosti uporabe metod raziskovanja, doseženih rezultatov raziskovanja in njihovi uporabnosti ter prispevka k stroki oz. znanosti),
- oceno odlik in pomanjkljivosti dela (končna ocena dela in predlog komisiji za nadaljevanje ali prekinitev postopka zagovora dela),
- kratka predstavitev dela (za namen predstavitve diplomanta in njegovega dela na slavnostni podelitvi listin v obsegu od 8 do 12 vrstic).
Formalne podatke iz prvih dveh alinej tega odstavka pripravi strokovna služba. Poročilo o pregledu in oceni dela mora biti pisano pregledno in jasno. Posebna pozornost v poročilu mora biti dana prispevku dela k stroki in znanosti.
(3) Po oddaji poročila mentorja strokovna služba v sodelovanju s komisijo za zagovor razpiše termin zagovora magistrskega dela. Zagovor magistrskega dela se razpiše praviloma v enem mesecu od oddaje poročila mentorja, razen julija in avgusta. Zagovori se ne izvajajo v času od 15. julija do 15. avgusta.
(4) Če mentor oceni, da kljub usklajevanju predloženo delo ni zrelo za zagovor, poda obrazložen predlog komisiji za magistrske študijske programe, da ne dovoli pristopa k zagovoru, o čemer komisija izda obrazložen sklep, ki se vroči študentu in mentorju in ga lahko študent izpodbija s pritožbo na senat v osmih dneh od vročitve.
IV. ZAGOVOR DIPLOMSKEGA OZIROMA MAGISTRSKEGA DELA
18. člen
(razpis termina zagovora dela)
Termine zagovorov del strokovna služba najprej sporoči prek e-indeksa ali po elektronski pošti ali telefonu študentu in komisiji za zagovor, nato pa jih skupaj z imenom študenta in mentorja, temo dela ter terminom in lokacijo zagovora, praviloma najmanj 3 dni pred zagovorom, objavi na oglasni deski oz. internetnih straneh Fakultete.
9
19. člen
(uvod poteka zagovora dela)
(1) Zagovor dela se opravi pred komisijo za zagovor v polni sestavi. Zagovor vodi predsednik komisije za zagovor.
(2) Študent mora delo javno zagovarjati. Izjemoma se javnost zagovora po sklepu komisije za zagovor izključi, če to terja zaupnost podatkov v delu.
(3) Zagovor poteka v slovenskem jeziku. Izjemoma poteka zagovor v drugem jeziku, če je delo napisano v tem jeziku.
(4) Komisija za zagovor dela v za javnost zaprtem delu zagovora najprej ugotovi, ali so izpolnjeni vsi pogoji za pristop študenta k zagovoru. Zagovor začne predsednik komisije tako, da najprej predstavi študenta in ugotovitev, da je študent opravil vse, po programu določene, študijske obveznosti. V nadaljevanju pojasni študentu postopek zagovora in najavi temo dela.
20. člen
(zagovor diplomskega dela)
(1) Študent po uvodni predstavitvi predsednika komisije za zagovor samostojno, brez zapiskov, na pamet in strnjeno, po dogovoru z mentorjem lahko tudi z multimedijsko predstavitvijo, predstavi motive za izbiro teme, osnovne probleme, ki jih je obravnaval in razrešil, uporabljene metode in najpomembnejše ugotovitve ter predloge, ki izhajajo iz obdelave teme. Študentova predstavitev diplomskega dela traja praviloma od 8 do 10 minut. Če študent pripravi multimedijsko predstavitev, članom komisije predloži natisnjene izročke gradiva.
(2) Po predstavitvi člani komisije postavijo študentu vsak eno do tri vprašanja v kontekstu diplomskega dela. Vprašanja člani komisije vnesejo v zapisnik o zagovoru diplomskega dela.
(3) Po opravljenem študentovem zagovoru v za javnost zaprtem delu zagovora komisija za zagovor oceni kakovost diplomskega dela, študentovo predstavitev diplomskega dela ter kakovost odgovorov na postavljena vprašanja. Na podlagi teh ocen komisija oceni diplomsko delo in zagovor skupno z oceno, upoštevajoč standarde za ocenjevanje diplomskega dela, določene v tem pravilniku.
(4) Predsednik komisije sporoči študentu oceno javno in ustno takoj po opravljenem zagovoru, skupaj z razglasitvijo pridobljenega naziva diplomanta. Predsednik komisije vpiše oceno na zapisnik o zagovoru diplomskega dela, ki ga podpišejo vsi člani komisije.
(5) En izvod diplomskega dela pripada mentorju oz. somentorju, podpisani izvod pa predsednik komisije izroči študentu, ki ga odda v referatu, skupaj s CD ali DVD nosilcem, ter zapisnikom o zagovoru (in indeksom, če je izdan).
10
(6) Strokovna služba izda študentu potrdilo o diplomiranju takoj po uspešno opravljenem zagovoru. Potrdilo je začasno in velja do izdaje diplomske listine.
21. člen
(zagovor magistrskega dela)
(1) Študent po uvodni predstavitvi predsednika komisije za zagovor samostojno predstavi svoje delo, praviloma v času do 15 minut. Študent mora pripraviti multimedijsko podprto predstavitev na 6 do 10 prosojnicah.
(2) Študent se v svojem zagovoru osredotoči na:
- obrazložitev razlogov in motivov za izbiro teme,
- obrazložitev problema in predmeta raziskovanja s predstavitvijo hipotez,
- prikaz omejevalnih dejavnikov in morebitnih težav pri raziskovanju,
- jasno in sistemsko predstavi najpomembnejše rezultate raziskovanja, spoznanja, zakonitosti, modele, teorije, spoznana dejstva, s katerimi je rešil problem in predmet raziskovanja, uresničil namen in cilje raziskovanja ter dokazal postavljene hipoteze,
- prispevek dela k stroki in znanosti,
- kdaj in kako se rezultati, predstavljeni v diplomskem delu druge stopnje, lahko uporabijo.
(3) Po predstavitvi dela mentor poda povzetek svojega poročila.
(4) Člani komisije za zagovor dela zastavijo študentu vsak po največ tri pisna vprašanja. Če študent želi, mu predsednik komisije za zagovor odredi čas za pripravo odgovorov do 15 minut. Študent odgovarja na prejeta vprašanja po zaporedju, ki ga sam določi. Študent odgovarja tudi na dopolnilna ustna vprašanja, pri čemer zagovor traja do 30 minut.
(5) Po opravljenem študentovem zagovoru v za javnost zaprtem delu zagovora komisija za zagovor oceni kakovost dela, študentovo predstavitev dela, kakovost odgovorov na postavljena vprašanja in na podlagi teh ocen komisija skupno oceni delo in zagovor z oceno, upoštevajoč standarde za ocenjevanje dela, določene v tem pravilniku.
(6) Predsednik komisije sporoči študentu oceno javno in ustno takoj po opravljenem zagovoru, skupaj z razglasitvijo pridobljenega naziva diplomanta. Predsednik komisije vpiše oceno na zapisnik o zagovoru magistrskega dela, ki ga podpišejo vsi člani komisije.
(7) En izvod dela pripada mentorju oz. somentorju, preostali izvodi se odstopijo knjižnici Fakultete, en izvod pa knjižnica Fakultete praviloma posreduje narodno-univerzitetni knjižnici.
(Cool Strokovna služba izda študentu potrdilo o diplomiranju takoj po uspešnem zagovoru, pri čemer se za pridobitev strokovnega naziva šteje dan zagovora. Potrdilo je začasno in velja do izdaje diplomske listine.
11
22. člen
(obveznosti in možnosti študenta ob izdaji potrdila)
(1) Ob izdaji potrdila o diplomiranju oz. uspešnem zagovoru magistrskega dela diplomant strokovni službi Fakultete poda aktualne osebne podatke (ime, naslov, zaposlitev, kontaktni podatki) in izpolni anketni list Fakultete v zvezi z izvajanjem študijskega programa, ki ga je zaključil.
(2) Strokovna služba Fakultete diplomanta povabi k včlanitvi v Klub diplomantov.
V. OCENJEVANJE DELA
23. člen
(predmet ocenjevanja)
(1) Delo se ocenjuje kot celota, upoštevajoč pisni izdelek in ustni zagovor.
(2) Pri ocenjevanju komisija upošteva kakovost dela in zahtevnost obravnavane teme, ustvarjalni prispevek študenta in uporabnost za obravnavano organizacijo, kakovost predstavitve dela, kakovost odgovorov na postavljena vprašanja in obsežnost obvladovanja znanj, ki jih obsega program, katerega študent zaključuje, ter poročilo mentorja.
(3) Delo se ocenjuje samostojno, tako da na oceno v smislu izračuna ne vplivajo druge ocene oz. povprečje ocen do zagovora opravljenih obveznosti.
24. člen
(ocenjevalna lestvica)
(1) Pri ocenjevanju se upošteva razpon ocen od 1 do 10.
(2) Komisija za zagovor oceni delo po naslednji ocenjevalni lestvici, upoštevaje vrsto in stopnjo programa, na katerem študent opravlja zaključno delo:
- Odlično (10, 95 - 100 %, A Excellent): delo je vsebinsko odlično obdelano, ustrezno utemeljeno s teorijo in domačo ter tujo prakso. Študent je izkazal lasten prispevek k znanosti oz. stroki. Teze so v uvodu jasno definirane. V jedru so predstavljeni argumenti z opredelitvijo študenta. V zaključku so podani jasni odgovori na postavljene teze. Nabor virov je obširen (praviloma več kot še enkrat toliko enot, kot zahtevano za delo ob dispoziciji), zajeti so tudi tuji viri in viri iz zadnjih dveh let. Zagovor praviloma vsebuje prezentacijo, ki je izdelana tako, da komisija na podlagi dejstev izve nove informacije, ki jih študent suvereno predstavi, obrazloži in komentira. Tudi na vprašanja komisije študent odgovori odlično. Delo izrazito odstopa kot nadpovprečno med deli študentov istega programa.
12
- Prav dobro (9; 85 - 94 %, B Very good): delo je vsebinsko zelo dobro obdelano, ustrezno utemeljeno s teorijo in prakso. V uvodu so definirane teze ter v zaključku odgovori nanje. Nabor virov je obsežen, zajeti so tudi tuji viri. Študent je pri zagovoru dokazal, da obvlada terminologijo, pojme in več kot le temeljna znanja obravnavane teme. Na vprašanja komisije študent odgovori dobro. Delo odstopa kot nadpovprečno med deli študentov istega programa.
- Prav dobro (8; 75 - 84 %, C Good): delo je vsebinsko dobro obdelano, v vsebino so vključeni komentarji študenta, podkrepljeni s primeri iz prakse. Nabor virov je širok, toda lahko tudi brez tujih virov. Študent je zagovor dobro opravil, toda brez dodatne vrednosti obdelane vsebine v diplomi. Na vprašanja komisije študent odgovori dobro.
- Dobro (7; 65 - 74 %, D Satisfactory): delo je vsebinsko solidno izdelano. Študent je uporabil deskriptivno metodo z malo lastnih argumentov in komentarjev. Iz zagovora je razvidno, da študent solidno obvlada terminologijo. Na vprašanja komisije študent odgovori pretežno, a le delno, pravilno oz. pomanjkljivo.
- Zadostno (6; 55 - 64 %, E Sufficient): delo zadostuje minimalnim vsebinskim kriterijem. Študent je uporabil deskriptivno metodo, brez lastnih argumentov in komentarjev. Nabor virov je skromen. Iz razgovora je razvidno, da študent le slabo obvlada terminologije, izkaže le temeljna znanja in poznavanje osnovnih pojmov. Na vprašanja komisije študent odgovori le delno pravilno oz. pomanjkljivo.
- Nezadostno (5; 45 - 54 %, F Fail, 4; 35 – 44 %, 3; 25 – 34 %, 2; 15 – 24 % 1; 0 – 14 %): Delo ne zadostuje minimalnim vsebinskim kriterijem. Študent je uporabil le deskriptivno metodo, brez lastnih argumentov in komentarjev. Nabor virov je skromen. Iz zagovora diplomskega dela je razvidno, da študent ne obvlada obravnavane tematike. Na vprašanja komisije študent odgovori le delno pravilno oz. pomanjkljivo ali v celoti napačno.
(3) Dodatno je pri magistrskem delu pogoj za oceno odlično (10), da študent, praviloma v soavtorstvu z mentorjem, do datuma zagovora dela objavi ali komisiji za zagovor dela predloži potrdilo o sprejemu v objavo prispevka na temo dela, v reviji z recenzijskim postopkom ali konferenci v organizaciji Fakultete. Če komisija podeli oceno odlično (10) brez izpolnjenega pogoja po določbah tega odstavka, se šteje, da je študent prejel oceno prav dobro (9).
(4) Glede končne ocene mora biti med člani komisije za zagovor doseženo soglasje. Če o oceni ni soglasja, predsednik komisije za zagovor dela sestavi zapisnik, kjer razloži vzroke za neskladje o oceni. Predsednik komisije za dodiplomske ali magistrske študijske programe skupaj s predsednikom komisije za zagovor dela odloči o nadaljnjem poteku zagovora dela, najkasneje v naslednjih osmih dneh.
(5) Če komisija oceni zagovor dela kot nezadostno, se zagovor lahko ponovi največ enkrat, sicer mora študent ponovno prijaviti isto ali novo temo.
(6) Če se študent/diplomant ne strinja z doseženo oceno na zagovoru, lahko vloži pritožbo na senat v treh dneh od zagovora dela.
13
VI. OBJAVE PRIDOBLJENIH NAZIVOV IN PLAGIATORSTVO
25. člen
(objava del in pridobljenih strokovnih nazivov)
(1) Imena novih diplomantov z navedbo strokovnega naziva in naslovi del ter mentorji Fakulteta objavi na internetnih straneh.
(2) Dela, ki so bila ocenjena pozitivno, se objavi na internetnih straneh Fakultete, v zaščitenem formatu le za branje, razen če je ob prijavi na predlog študenta pristojna komisija odobrila, da se delo ne objavi. Strokovna služba Fakultete omogoči vpogled za namen presoje plagiatorstva tudi prosilcem izven Fakultete.
(3) Avtor lahko na predlog mentorja, če je delo posebej zanimivo in uspešno, izsledke raziskovanja in zaključeno delo s cilji, vsebino in rezultati po uspešnem zagovoru predstavi tudi na raziskovalnem forumu Fakultete, na katerega se prijavi prek raziskovalnega centra Fakultete.
26. člen
(izločitev dela in razveljavitev strokovnega naziva)
(1) Če se med postopkoma oddaje ali zagovora ugotovi, da je študent brez jasne oznake in navedbe vira dobesedno ali skoraj dobesedno uporabil v delu dele tujega besedila ali te vire (sicer označene kot citate) uporabil prekomerno, komisija za zagovor delo izloči iz nadaljnjega postopka. Študent lahko zoper odločitev vloži v treh dneh od obvestila o odločitvi komisije pritožbo na senat Fakultete.
(2) Kršitev po prejšnjem odstavku tega člena se obravnava v disciplinskem postopku.
(3) Če se ugotovi položaj po prvem odstavku tega člena po že izvedenem zagovoru in dodeljeni oceni ter pridobitvi strokovnega naziva, pristojna komisija glede na stopnjo študijskega programa diplomantu odvzame naziv z obrazloženim sklepom. Sklep o odvzemu naziva lahko diplomant izpodbija v osmih dneh od vročitve s pritožbo na senat Fakultete.
VII. PREHODNE IN KONČNE DOLOČBE
27. člen
(1) Pravilnik se objavi na internetnih straneh Fakultete takoj po sprejemu, veljati začne 1. 10. 2010.
(2) Z dnem uveljavitve tega pravilnika prenehajo veljati Pravilnik o diplomskem delu in Pravilnik o diplomiranju na specialističnem in magistrskem študiju (prečiščeno besedilo) ter Pravilnik o diplomskem in magistrskem delu, ki jih je sprejel senat Fakultete dne 3. 6. 2008 in 21. 4. 2010.
14
(3) Postopki prijave, priprave in zagovora dela ter drugi povezani postopki se nadaljujejo in končajo neposredno po določbah tega pravilnika ali, če to ni možno, z njegovo smiselno uporabo po prej veljavnih pravilih.
Prof. dr. Stanka Setnikar Cankar
dekanja
Številka: 01300-5/2010-3
Datum: 22. 9. 2010
Priloge:
1. Prijava teme diplomskega / magistrskega dela – Obr. 22/2010
2. Prošnja za podaljšanje roka za izdelavo dela – Obr. 23/2010
3. Sprememba teme ali mentorja dela – Obr. 24/2010
4. Potrdilo mentorja o vsebinski ustreznosti dela – Obr. 25/2010
5. Navodila za pisanje diplomskega in magistrskega dela
Datum objave na intranetu: 28. 9. 2010
15
Obr. 22/2010
PRIJAVA TEME
DIPLOMSKEGA DELA / MAGISTRSKEGA DELA
visokošolski strokovni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Upravna informatika magistrski program druge stopnje Uprava magistrski program druge stopnje Management v upravi drugo________________________________________
(Ustrezno označite program) 1. PODATKI O ŠTUDENTU (izpolni študent)
vpisna številka:
0
4
0
priimek in ime:
naslov:
kraj:
telefon:
GSM:
e-pošta:
2. PODATKI O TEMI DIPLOMSKEGA / MAGISTRSKEGA DELA (izpolni študent)
naslov teme:
angleški naslov teme:
mentor:
somentor:
datum:
podpis študenta: 3. SOGLASJE MENTORJA IN SOMENTORJA TER PREDLOG MENTORJA ZA KOMISIJO ZA ZAGOVOR (izpolni mentor)
podpis mentorja:
podpis somentorja:
za člana komisije predlagam (samo mag program):
za predsednika komisije predlagam:
datum:
4. STROKOVNA SLUŽBA
Potrjujemo, da je študent izpolnil pogoje za prijavo teme diplomskega /magistrskega dela.
opomba:
datum:
podpis:
5. KOMISIJA ZA DODIPLOMSKI OZIROMA PODIPLOMSKI ŠTUDIJ
komisija je na
seji,
dne
201_
sprejela/zavrnila predlagano temo in imenovala za
za mentorja:
za somentorja:
za člana komisije (samo mag):
za predsednika komisije:
datum:
podpis predsednika komisije:
6. OBVEZNI PRILOGI
a) curriculum vitae (življenjepis) po Europass vzorcu
b) dispozicija dela
16
Obr. 23/2010
PROŠNJA ZA PODALJŠANJE ROKA ZA IZDELAVO
DIPLOMSKEGA DELA / MAGISTRSKEGA DELA
visokošolski strokovni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Upravna informatika magistrski program druge stopnje Uprava magistrski program druge stopnje Management v upravi drugo________________________________________
(Ustrezno označite program) 1. PODATKI O ŠTUDENTU (izpolni študent)
vpisna številka:
0
4
0
priimek in ime:
naslov:
kraj:
telefon:
GSM:
e-pošta:
2. PODATKI O TEMI DIPLOMSKEGA / MAGISTRSKEGA DELA (izpolni študent)
naslov teme:
angleški naslov teme:
mentor:
somentor:
3. RAZLOG ZA PODALJAŠNJE (izpolni študent)
datum:
podpis študenta: 4. KOMISIJA ZA DODIPLOMSKI OZIROMA PODIPLOMSKI ŠTUDIJ
Komisija je na
seji, dne
potrdila/zavrnila podaljšanje teme.
podaljšanje za obdobje:
datum:
podpis predsednika komisije:
Opomba: Na predlog študenta lahko komisija podaljša rok za izdelavo odobrenega dela za največ 6 mesecev. Če kandidat tudi v tem času ne predloži v postopek za zagovor, mora prijaviti drugo (novo) temo (8. člen Pravilnika o diplomskem in magistrskem delu).
17
Obr. 24/2010
SPREMEMBA TEME ALI MENTORJA
DIPLOMSKEGA DELA / MAGISTRSKEGA DELA
visokošolski strokovni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Upravna informatika magistrski program druge stopnje Uprava magistrski program druge stopnje Management v upravi drugo________________________________________ (Ustrezno označite program)
1. PODATKI O ŠTUDENTU (izpolni študent)
vpisna številka:
0
4
0
priimek in ime:
naslov:
kraj:
telefon:
GSM:
e-pošta:
2. PODATKI O TEMI DIPLOMSKEGA / MAGISTRSKEGA DELA (izpolni študent)PODATKI O ŠTUDENTU (izpolni študent)
naslov teme:
angleški naslov teme:
so/mentor:
3. RAZLOGI ZA SPREMEMBO TEME oz. MENTORJA (izpolni študent)
datum:
podpis študenta: 4. MNENJE PREJŠNJEGA MENTORJA O ODSTOPU OD TEME OZ. OD MENTORSTVA Soglašam s predlogom študenta. (označite) Ne soglašam s predlogom študenta, ker mentor: podpis: 5. PREDLOG MENTORJA ZA KOMISIJO ZA ZAGOVOR
podpis mentorja:
podpis somentorja:
za predsednika komisije predlagam (in člana - le mag):
datum:
6. STROKOVNA SLUŽBA
Potrjujemo, da je študent izpolnil pogoje za prijavo teme diplomskega /magistrskega dela.
datum:
podpis:
7. KOMISIJA ZA DODIPLOMSKI OZIROMA PODIPLOMSKI ŠTUDIJ
komisija je na
seji,
dne
201_
sprejela/zavrnila predlagano temo in imenovala za
za so/mentorja:
za predsednika komisije ( in člana – le mag):
datum:
podpis predsednika komisije:
8. OBVEZNI PRILOGI, če menjava teme
a) curriculum vitae (življenjepis) po Europass vzorcu in
b) dispozicija dela
18
Obr. 25/2010
POTRDILO MENTORJA O VSEBINSKI USTREZNOSTI DIPLOMSKEGA DELA / MAGISTRSKEGA DELA
visokošolski strokovni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Uprava univerzitetni program prve stopnje Upravna informatika magistrski program druge stopnje Uprava magistrski program druge stopnje Management v upravi drugo________________________________________
(Ustrezno označite program) 1. PODATKI O ŠTUDENTU (izpolni študent)
vpisna številka:
0
4
0
priimek in ime:
naslov:
kraj:
telefon:
GSM:
e-pošta:
2. PODATKI O TEMI DIPLOMSKEGA / MAGISTRSKEGA DELA (izpolni študent)
naslov teme:
angleški naslov teme:
mentor:
somentor:
3. POTRDITEV MENTORJA O VSEBINSKI USTREZNOSTI DELA
S podpisom potrjujem, da je diplomsko/magistrsko delo (označite) vsebinsko pregledano in primerno za zagovor.
datum:
podpis:
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Magisterij Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.