Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska
Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska naloga, magisterij, diploma, pomoč pri pisanju diplome, pisanje diplome, pisanje diplomske naloge, pisanje magistrske naloge, študij, seminarska naloga
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




OPIS NALOG IN NAVODILA statistika fdv

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Magistrska naloga
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mojstudij
Administrator foruma


Pridružen/-a: 03.07. 2009, 16:07
Prispevkov: 934

PrispevekObjavljeno: 16 Jan 2011 08:06    Naslov sporočila: OPIS NALOG IN NAVODILA statistika fdv Odgovori s citatom

STATISTIČNA NALOGA
Študijsko leto 2010/2011

Nosilec:
doc. dr. Aleš Žiberna

[priimek in ime], [vpisna številka], [naslov e-pošte]
[smer študija]
[način študija], [izvedba]


OCENJEVANJE NALOGE (vpisujejo ocenjevalci)

1. ODDAJA Datum: _________ Točke: _______

Opombe ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

1. POPRAVA Datum: _________ Točke: _______

Opombe ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

2. POPRAVA Datum: _________ Točke: _______

Opombe ___________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________

KONČNO ŠTEVILO TOČK: __________

Datum zagovora: ____________________________ Opravljeno: _________________________
(podpis nosilca)
OPIS NALOG IN NAVODILA
V nalogi obravnavate spremenljivke z vrednostmi za 27 držav (oz. manj, če so pri kateri državi podatki manjkajoči), ki so od leta 2007 članice Evropske unije (v nadaljevanju države EU). Spremenljivke so izbrane za vsakega študenta individualno. Vaše spremenljivke in njihove vrednosti se vam izpišejo po vpisu vaše FDV vpisne številke v ustrezno polje spletne aplikacije, dostopne prek http://statistika.fdvinfo.net (na spletno stran se je potrebno registrirati). Podatki so bili pridobljeni s spletne strani evropskega statističnega urada Eurostat (http://ec.europa.eu/eurostat).
Naloga je sestavljena iz štirih podnalog, ki zajamejo tako opisno kot inferenčno analizo danih spremenljivk ter bivariatno analizo. Za prvo in tretjo podnalogo analize opravite na celotni populaciji držav EU, za drugo in četrto podnalogo pa na slučajnem vzorcu teh držav, ki ga prav tako dobite v spletni aplikaciji na spletni strani http://statistika.fdvinfo.net.
Datumi oddaje naloge so objavljeni na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net.

Oblikovne in tehnične zahteve
Zaradi velikega števila študentov, obsežnosti statistične naloge ter pogostega izmenjevanja nalog je potrebno upoštevati določena formalna navodila. Natančno upoštevanje navodil namreč omogoča bistveno hitrejše popravljanje in razdeljevanje nalog. Nalog, ki ne upoštevajo teh navodil, v popravljanje ne bomo sprejeli in bodo štete kot neoddane.

Oblika naloge:
• Naloga naj vsebuje naslovnico, izjavo o avtorstvu, izpis izračunov iz spletne aplikacije (»Oddajni list«) ter rešene podnaloge. Navodil ne prilagajte.
• Vsi izračuni na »Oddajnem listu« morajo biti pravilni, sicer naloge ne sprejmemo v popravljanje.
• Naloge morajo biti računalniško napisane in enostransko natisnjene na običajnih brezčrtnih listih. Statistične znake, izračune in grafe lahko izpišete/narišete ročno.
• Listov ne spenjati. Vložite jih v enostavne prozorne mape, ki so odprte z dveh strani.
• Vsaka stran naloge naj bo desno spodaj oštevilčena.
• V »nogi« naloge naj bo na vsaki strani vpisano: priimek, ime in vpisna številka, način študija ter izvedba. Te iste podatke vpišite tudi na naslovnico v desni zgorji kot.
• Pri pisanju naloge dosledno upoštevajte strukturo, določeno z navodili.

Struktura:
• Vsaka podnaloga naj ima uvod, v katerem predstavite podatke ter pojasnite cilje analize (in ne postopka).
• V osrednjem delu vsake podnaloge za vsako statistično karakteristiko, ki jo morate izračunati za dosego ciljev naloge, podajte njeno definicijo in navedite vir definicije, izpišite natančne postopke izračunov (splošne formule in formule z vnešenimi podatki ter vmesnimi izračuni) in rezultate ter jih na kratko vsebinsko interpretirajte.
• V zaključku vsake podnaloge naredite vsebinski povzetek izračunov, skladno s cilji podnaloge. Povzetek naj bo samozadosten, kar pomeni, da mora bralec razumeti sporočilo povzetka, tudi če ne prebere celotne podnaloge (kot da bi npr. napisali sestavek za medije).
• Vsaka podnaloga naj se zaključi s poglavjem Literatura. V besedilu tudi ustrezno navajajte morebitno literaturo, ki ste jo uporabili za uvodne opredelitve, opis statističnih karakteristik ter vsebinske ugotovitve. Pri tem upoštevajte FDV pravilnik za urejanje znanstvenih in strokovnih besedil (http://www.fdv.uni-lj.si/Dodiplomski_studij/Pravila/urejanje_znanstvenih_besedil.asp) (v nadaljevanju Pravilnik FDV). Upoštevajte le znanstvene in strokovne vire. Morebitnih definicij in zapisov iz Wikipedije ter drugih neuradnih spletnih strani (zapiskov nepreverjenih avtorjev itd.) ne uporabljajte.
• Tudi morebitne tabele in grafe ustrezno oštevilčite in naslovite tako, kot je določeno v zgoraj omenjenemu Pravilniku.
• Pomagajte si s primerom naloge, ki je objavljen na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net.
• Bodite pozorni na slovnično pravilnost teksta in ustrezno uporabo strokovnega jezikovnega sloga. Po potrebi dajte tekst lektorirati.

Natančnost izračunov:
• Če ni drugače določeno, pri računanju številke zaokrožite vsaj na pet neničelnih cifer natančno (npr. 120.560, 120.56, 0.012056). Pri vsebinskih interpretacijah pa rezultate smiselno zaokrožite.
Oddaja naloge:

• Nalogo je potrebno oddati asistentu na dan, v katerem se izteče rok za oddajo naloge. Roki za oddajo nalogo za posamezne izvedbe so zapisani na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net.
• V kolikor zamudite rok za oddajo naloge v svoji izvedbi, bo naloga ocenjena z minimalnim številom točk, potrebnih za pozitivno oceno (seveda po tem, ko bo oddana in ocenjena pozitivno). Po določenem datumu, ki je še posebej določen za posamezno izvedbo, pa nalog v popravo ne sprejemamo več.
• Pri oddaji naloge (prvič in ob morebitni popravi) je potrebno oddati celotno nalogo, vključno z naslovnico, na kateri so zapisane ocene nalog, ter »Oddajnim listom« s pravilnimi izračuni.
• Morebitno začasno nedelovanje spletne strani predmeta ali spletne aplikacije (zaradi nepredvidenih tehničnih težav) ne zaustavi rokov za oddajo naloge, tudi če se to zgodi tik pred terminom za oddajo naloge. Roki za oddajo naloge so napovedani zadosti vnaprej, da lahko nalogo pravočasno opravite tudi v primeru morebitnih tehničnih težav.

Poprava naloge:

• Nalogo je nujno potrebno popraviti, če je ocenjena negativno.
• Pozitivno ocenjene naloge ni potrebno popravljati. Lahko pa se študent odloči za popravo, če z doseženim številom točk ni zadovoljen. Popravljanje za zviševanje števila točk je možno le enkrat.
• Negativno ocenjeno nalogo je možno popravljati največ dvakrat, vendar je pri drugem popravljanju možno doseči le minimalno število točk, potrebnih za pozitivno oceno. V kolikor tudi po 2. popravljanju naloga ni ocenjena pozitivno, v tekočem študijskem letu ne morete pridobiti pozitivne končne ocene pri predmetu Statistika.
• Če kakšen del naloge popravljate, zapišite samo popravljene dele na dodatne liste in jih vstavite na konec naloge. Pri tem jasno označite, kateri del naloge (oz. podnaloge) popravljate.
• Ob popravi oddajte v celoti do takrat opravljeno nalogo, torej originalni izvod z označenimi popravki izvajalcev, ter liste s popravo.


Ocenjevanje naloge
• Izvajalci predmeta bomo nalogo (ali del naloge) popravili in ocenili v enem ali dveh tednih po oddaji naloge.
• Naloge popravljamo in ocenjujemo izredno natančno, pri čemer dajemo še poseben poudarek interpretacijam rezultatov. Za pozitivno oceno je potrebno izdelati celotno nalogo, pri čemer morajo biti pravilni vsi izračuni ter velika večina vseh interpretacij.
• Naloga je v celoti ocenjena maksimalno z 10 točkami. Ocenjena je pozitivno, če je ocenjena z najmanj 6 točkami.
• Celotna naloga je uspešno opravljena, če je ocenjena pozitivno (vsaj 6 točk) ter zagovarjana pri nosilcu predmeta. Termini za zagovor za posamezno izvedbo bodo objavljeni ob koncu semestra, v katerem se predmet izvaja.
• Končna ocena predmeta se izračuna kot povprečje doseženih točk pri nalogi in ocene izpita.

Pomoč pri izdelovanju naloge
• Na predavanjih in vajah bomo podali natančna navodila in primere izdelave naloge.
• V pomoč pri izdelovanju naloge naj vam bo primer naloge, objavljen na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net, ter spletna aplikacija na tej isti strani, s pomočjo katere morate preveriti pravilnost svojih izračunov.
• Izvajalci zagotavljamo nemoteno delovanje spletne strani in spletne aplikacije ter hitro reševanje morebitnega nedelovanja ob delavnikih, v času od 8.00 do 16.00. Med vikendi, prazniki ter izven delovnega časa ne zagotavljamo takojšnjega reševanja morebitnih tehničnih težav.
• Vsi problemi, vezani na reševanje nalog, se rešujejo v času govorilnih ur nosilca in asistenta, v času predavanj in vaj.
• Na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net deluje Forum, kjer lahko postavljate vprašanja nosilcem. Na vprašanja odgovarjamo izključno izvajalci in le odgovori izvajalcev so relevantni odgovori. Forum ni namenjen razpravi med študenti in dajanju odgovorov samih študentov. V te namene uporabite druge (lastne) forume.
• Izvajalci zagotavljamo ažurno odgovarjanje (v roku 24 ur) na vprašanja v Forumu ob delavnikih, v času od 8.00 do 16.00. Med vikendi, prazniki ter izven delovnega časa na vprašanja ne odgovarjamo.
• Preden postavite vprašanje na Forumu, preverite, ali smo na takšno ali podobno vprašanje že odgovarjali. Pogosto namreč lahko rešitev svojega problema najdete med že objavljenimi odgovori.

Avtorstvo naloge
• Nalogo morate opraviti sami. Nalogi priložite tudi podpisano izjavo o avtorstvu naloge.
• Nosilec na zagovoru preverja, ali ste nalogo izdelali sami. V kolikor oceni, da naloge niste izdelali sami, bo nalogo na zagovoru zaključila z negativno oceno (kljub temu da je bila prej ocenjena pozitivno) in tako v tekočem študijskem letu ne boste mogli pridobiti pozitivne ocene pri predmetu.

Dosledno upoštevajte navodila za pisanje in oddajo naloge, kot so zapisana tukaj in na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net ter bodo tudi ustno podana na predavanjih in vajah.

Navodila pripravil: doc. dr. Aleš Žiberna, oktober 2010.


IZJAVA O AVTORSTVU
statistične naloge

Spodaj podpisani/-a __________________________________, z vpisno številko _______________, sem avtor/-ica pričujoče statistične naloge pri predmetu Statistika v študijskem letu 2010/11.
S svojim podpisom zagotavljam, da:
• je predložena statistična naloga izključno rezultat mojega lastnega dela;
• sem poskrbel/-a, da so dela in mnenja drugih avtorjev oz. avtoric, ki jih uporabljam v predloženem besedilu, navedena oz. citirana v skladu fakultetnimi navodili ter navedena v seznamu virov, ki je sestavni element tega besedila;
• se zavedam, da je plagiatorstvo – predstavljanje tujih del, v katerem so tuji izračuni, interpretacije oz. ideje predstavljane kot moje lastne – kaznivo po zakonu (Zakon o avtorstvu in sorodnih pravicah, Uradni list RS št. 21/95), prekršek pa podleže tudi ukrepom Fakultete za družbene vede v skladu z njenimi pravili;
• se zavedam posledic, ki jih dokazano plagiatorstvo lahko predstavlja za predloženo delo in za moj status na Fakulteti za družbene vede.

V Ljubljani, dne ____________________ Podpis avtorja/-ice ____________________________
ODDAJNI LIST
V spletno aplikacijo, ki je dostopna preko http://statistika.fdvinfo.net, vnesite pravilne zahtevane izračune in izpišite »Oddajni list«. Nalogo sprejmemo v popravljanje le, če so pravilni vsi izračuni.
1. DEL: OPISNA STATISTIKA
Prva podnaloga: Opisna analiza podatkov
CILJ
Spoznajte vrednosti in porazdelitev vaše prve spremenljivke na celotni populaciji držav EU z uporabo opisnih statističnih metod. Analiza naj vsebuje ugotovitve o:
• srednji vrednosti in variabilnosti spremenljivke;
• zaporednem položaju posameznih držav (izpostavite najvišje vrednosti, najnižje vrednosti in položaj Slovenije);
• kvartilih.

Podatke za svojo spremenljivko dobite s pomočjo spletne aplikacije na spletni strani predmeta http://statistika.fdvinfo.net (na spletni strani se morate registrirati).

STRUKTURA
1.1 Uvod
• Opišite cilj naloge. (Ne opisujte postopka!!! Cilj naj vključuje tudi navedbo vsebine spremenljivke ter enot analize.)
• Natančno opredelite vir podatkov (t.j. Eurostat), spremenljivko, populacijo ter enoto analize. (Pri opredelitvi spremenljivke (kaj meri/predstavlja/pomeni, kako so bile vrednosti izmerjene itd.) si pomagajte z dodatnimi gradivi, ki so objavljeni na spletni strani predmeta. Uporabljene vire ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV.)
• V tabeli prikažite vrednosti spremenljivke za analizirane enote. (Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)

1.2 Analiza populacije držav EU
• Opredelite (definirajte) statistične karakteristike, ki jih boste izračunali za dosego ciljev naloge: aritmetično sredino, standardni odklon, ranžirno vrsto, kvartile. (Uporabljene vire za definiranje statističnih karakteristik ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Izpišite formule, natančne postopke izračunov in rezultate vseh izračunanih statističnih karakteristik. (Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Rezultate interpretirajte. (Interpretacije naj vsebujejo pomen spremenljivke.)

1.3 Zaključek
• Podajte vsebinski povzetek ugotovitev prvega dela naloge. Vključite mnenje o razlogih za takšne rezultate na podlagi vašega poznavanja problematike ali izbrane literature. (Povzetek naj bo samozadosten, kar pomeni, da ga mora bralec razumeti, tudi če ni prebral celotne naloge (kot bi npr. napisali sestavek za medije). Vsebovati mora torej navedbo obravnavane tematike in enot statistične analize ter najzanimivejše ugotovitve. Morebitna uporabljena literatura naj bo ustrezno navedena v skladu s Pravilnikom FDV.)
1.4 Literatura
• Navedite seznam uporabljenih virov. (Upoštevajte Pravilnik FDV.)

2. DEL: INFERENČNA STATISTIKA IN BIVARIATNA ANALIZA
Druga podnaloga: Ocena populacijskih parametrov na osnovi vzorca
CILJ
Recimo, da imate podatke za prvo spremenljivko le za računalniško generirani slučajni vzorec desetih držav EU (vzorec je dostopen preko aplikacije na spletni strani http://statistika.fdvinfo.net).
Na osnovi tega vzorca ocenite aritmetično sredino za populacijo vseh držav EU. Glede na to da dejansko že poznate populacijsko aritmetično sredino (iz prve podnaloge), ocenite tudi kvaliteto vzorčne ocene. Pri tem podajte vsebinske ugotovitve o:
• srednji vrednosti in variabilnosti spremenljivke na vzorcu v primerjavi s celotno populacijo;
• intervalni oceni populacijske aritmetične sredine na osnovi danega vzorca;
• uspešnosti ocene (t.j. intervala zaupanja) pri zajemanju prave populacijske vrednosti.

Na osnovi vzorca ocenite preverite tudi domnevo o razliki aritmetični sredin spremenljivke starih in novih članic na populaciji držav EU. Kot stare članice štejte tiste, ki so pridružene pred 2004, kot nove članice tiste, ki so pridružene 2004 ali kasneje. Pri tem podajte vsebinske ugotovitve o:
• razliki aritmetičnih sredin spremenljivke med starimi in novimi članicami na populaciji držav EU na osnovi razlik, dobljenih na vzorcu.

STRUKTURA
2.1 Uvod
• Opišite cilj naloge. (Ne opisujte postopka!!! Cilj naj vključuje tudi navedbo vsebine spremenljivke ter enot analize.)
• V tabeli prikažite vrednosti spremenljivke za enote v vzorcu. (Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)

2.2 Izračun vzorčnih ocen
• Za dani vzorec izračunajte vzorčno aritmetično sredino in vzorčni standardni odklon. (Izpišite formule, natančne postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Primerjajte vzorčni oceni z dejanskima populacijskima vrednostima iz prve podnaloge.

2.3 Intervalna ocena populacijske aritmetične sredine
• Opredelite (definirajte) interval zaupanja kot statistično karakteristiko. (Uporabljene vire za definiranje statističnih karakteristik ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Na osnovi vzorca izračunajte 90% interval zaupanja za populacijsko aritmetično sredino. (Izpišite formule, natančne postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.).
• Rezultat interpretirajte. (Interpretacija naj smiselno vsebuje navedbo stopnje tveganja oz. gotovosti, pomen spremenljivke ter populacijo, katere parameter ocenjujete).
• Preverite, ali interval zaupanja vsebuje dejansko populacijsko vrednosti, in to zapišite. (V odgovoru navedite ustrezno populacijsko vrednost.). Rezultat pojasnite v skladu s pomenom stopnje tveganja pri intervalu zaupanja.
2.4 Preverjanje domneve o enakosti oz. razliki populacijskih aritmetičnih sredin starih in novih članic EU
• Vzorec razdelite na dva podvzorca: (1) stare članice, pridružene pred 2004; (2) nove članice, pridružene 2004 ali kasneje. Zapišite tabeli z vrednostmi spremenljivke za oba podvzorca. (Tabeli ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Izračunajte vzorčno aritmetično sredino in vzorčni standardni odklon za vsak podvzorec. (Izpišite formule, natančne postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Zapišite ničelno in alternativno domnevo za enakost populacijskih aritmetičnih sredin na populaciji starih in novih članih EU. (Zapis naj bo dvojni, statistični ter vsebinski. Slednji naj vključuje vsebino obravnavane spremenljivke in poimenovanje enot analize.)
• Ničelno domnevo preverite pri 10% stopnji značilnosti. (Pri tem predpostavite enakost varianc v obeh populacijah.) (Pojasnite, kaj počnete, izpišite natančne formule, postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Narišite skico (lahko prostoročno) porazdelitve uporabljene testne statistike, na kateri označite položaj eksperimentalne vrednosti testne statistike ter kritično območje. (Sliko ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Zapišite sklep preverjanja (ničelne) domneve. Rezultat vsebinsko interpretirajte. (Vsebinska interpretacija sklepa naj vključuje navedbo stopnje značilnosti ter vsebino obravnavane spremenljivke in poimenovanje enot analize).

2.5 Zaključek
• Podajte vsebinski povzetek ugotovitev druge podnaloge. (Povzetek naj bo samozadosten, kar pomeni, da ga mora bralec razumeti, tudi če ni prebral celotne naloge (kot bi npr. napisali sestavek za medije). Vsebovati mora torej navedbo obravnavane tematike in enot statistične analize ter najzanimivejše ugotovitve. Morebitna uporabljena literatura naj bo ustrezno navedena v skladu s Pravilnikom FDV.)
2.6 Literatura
• Navedite seznam uporabljenih virov. (Upoštevajte Pravilnik FDV.)




Tretja podnaloga: Analiza povezanosti za nominalni tip para spremenljivk
CILJ
Ugotovite, ali obstaja povezanost med tem, kdaj je država postala članica EU (pred letom 2004 ali leta 2004 in kasneje), ter ali glede na vrednosti prve spremenljivke (iz prve podnaloge) spada v spodnjo ali zgornjo polovico EU držav. V ta namen ponovno obravnavajte celotno populacijo držav EU. Analizirajte naslednji dve spremenljivki:
(1): Pripadnost starim ali novim članicam EU (razdelimo tako kot v drugi podnalogi),
(2): Vrednost prve spremenljivke (iz prve podnaloge) glede na mediano: pod mediano in enako ali nad mediano.
Na osnovi teh dveh spremenljivk države razporedite v kontingenčno tabelo ter podatke ustrezno analizirajte in interpretirajte. Vsebinske ugotovitve naj vključujejo:
• opis razlik med starimi in novimi članicami, ki jih je mogoče razbrati iz strukturnih odstotkov;
• ugotovitve o povezanosti med spremenljivkama na podlagi kontingenčnih koeficientov.

STRUKTURA
3.1 Uvod
• Opišite cilj naloge. (Ne opisujte postopka!!! Cilj naj vključuje tudi navedbo vsebine spremenljivke ter enot analize.)
• Opišite obe na novo oblikovani spremenljivki (kaj merita in kaj so njune vrednosti).
• Ponovno izpišite tabelo (ranžirno vrsto) s podatki za prvo spremenljivko iz prve podnaloge in ji dodajte dve novi spremenljivki (stolpca):
- spremenljivka, ki pove, kdaj se je država pridružila EU (vrednost 1, stare članice – pred 2004, vrednost 2, nove članice – 2004 ali kasneje), ter
- spremenljivka, ki pove, ali ima država pri prvi spremenljivki iz prve podnaloge vrednost manjšo od mediane (vrednost 1) ali enako oz. večjo od mediane (vrednost 2).
(Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Države razporedite v dvorazsežno kontingenčno tabelo glede na vrednosti dveh novih spremenljivk. Pri tem naj prvi stolpec predstavlja stare članice EU, drugi stolpec pa nove članice EU. Prva vrstica pa naj predstavlja države, ki imajo pri prvi spremenljivki iz prve podnaloge vrednost manjšo od mediane, druga vrsta pa tiste, ki imajo to vrednost enako ali večjo od mediane. V tabelo vpišite ustrezne empirične frekvence. (Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)

3.2 Analiza povezanosti za nominalni tip para spremenljivk

• Izpišite novo kontingenčno tabelo z ustreznimi strukturnimi odstotki. (Strukturni odstotki naj bodo zaokroženi na eno decimalko. Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Strukturne odstotke grafično predstavite s strukturnimi stolpci. (Graf naj bo samozadosten, torej naj bodo osi in legenda primerno označene in oblikovane. Sliko ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV. Sliko lahko narišete ročno.)
• Sliko vsebinsko interpretirajte. (Navedite strukturne odstotke za obravnavani dve skupini držav ter sklepno ugotovitev v dolžini ene povedi.)
• Izpišite novo kontingenčno tabelo s teoretičnimi frekvencami, ki naj bodo izračunane na štiri decimalke natančno. (Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Analizirajte povezanost med spremenljivkama v kontingenčni tabeli s Pearsonovim 2 koeficientom, Cramerjevim koeficientom in Pearsonovim koeficientom kontingence. Interpretirajte moč povezanosti in rezultat povežite z ugotovitvijo na podlagi strukturnih odstotkov. (Opredelite (definirajte) uporabljene statistične karakteristike ter izpišite natančne formule, postopke izračunov in rezultate. Uporabljene vire za definiranje statističnih karakteristih ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)

3.3 Zaključek

• Podajte vsebinski povzetek ugotovitev tretje podnaloge. Vključite mnenje o razlogih za takšne rezultate na podlagi vašega poznavanja problematike ali izbrane literature. (Povzetek naj bo samozadosten, kar pomeni, da ga mora bralec razumeti, tudi če ni prebral celotne naloge (kot bi npr. napisali sestavek za medije). Vsebovati mora torej navedbo obravnavane tematike in enot statistične analize ter najzanimivejše ugotovitve. Morebitna uporabljena literatura naj bo ustrezno navedena v skladu s Pravilnikom FDV.)

3.4 Literatura

• Navedite seznam uporabljenih virov. (Upoštevajte Pravilnik FDV.)


Četrta podnaloga: Analiza povezanosti in odvisnosti za razmernostni tip para spremenljivk
CILJ
V četrti podnalogi poleg prve spremenljivke (iz prve podnaloge) obravnavate še eno spremenljivko, ki meri ekonomsko aktivnost države (definicijo te vaše druge spremenljivke imate zapisano na spletni aplikaciji na spletni strani http://statistika.fdvinfo.net). Za obe spremenljivki imate podatke (dostopni preko spletne aplikacije na spletni strani http://statistika.fdvinfo.net) za računalniško generirani slučajni vzorec desetih držav EU (vzorec je isti kot v drugi podnalogi). Na osnovi tega vzorca ugotovite, ali na populaciji držav EU obstaja linearna povezanost med spremenljivkama ter kako je prva spremenljivka odvisna od druge spremenljivke. V ta namen:
• analiziraje linearno povezanost na vzorcu držav ter ugotovite, ali obstaja linearna povezanost med spremenljivkama na populaciji držav EU;
• analiziraje linearno odvisnost prve (odvisne) spremenljivke od druge (neodvisne) spremenljivke za vzorec držav; odvisnost na vzorcu tudi grafično ponazorite z razsevnim grafikonom, iz katerega naj bodo jasno razvidne posamezne države iz vzorca;
• za vzorec držav ugotovite, kako in za koliko se spremeni odvisna spremenljivka, če se vrednost neodvisne spremenljivke spremeni za določeno vrednost;
• za vzorec držav ugotovite, kolikšen delež variabilnosti odvisne spremenljivke je mogoče pojasniti z vplivom neodvisne spremenljivke in kolikšna je variabilnost držav okoli regresijske premice oz. kakšna je standardna napaka pri napovedovanju vrednosti odvisne spremenljivke z regresijsko premico.

STRUKTURA
4.1 Uvod
• Opišite cilj naloge. (Ne opisujte postopka!!! Vključite omembo obravnavanih enot in spremenljivk, pri čemer jasno napišite, katera je odvisna (Y) in katera neodvisna spremenljivka (X)).
• Izpišite tabelo s podatki za obe spremenljivki za vzorec držav EU. V tabeli spremenljivki ustrezno označite tudi z oznakama X in Y. (Tabelo ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)

4.2 Analiza povezanosti med spremenljivkama
• Za vzorec držav izračunate Pearsonov koeficient korelacije in ga za ta vzorec tudi interpetirajte (moč in smer povezanosti ter vsebinska interpretacija). (Statistično karakteristiko opredelite ter izpišite natančne formule, postopke izračunov in rezultate. Uporabljene vire ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Zapišite ničelno in alternativno domnevo za preverjanje domneve o linearni povezanosti na populaciji držav EU. (Zapis naj bo dvojni, statistični ter vsebinski. Slednji naj vključuje vsebino obravnavanih spremenljivk in poimenovanje enot analize).
• Ničelno domnevo preverite pri 5% stopnji značilnosti. (Pri tem predpostavite normalno porazdelitev obeh spremenljivk na populaciji.) (Izpišite natančne postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno.)
• Narišite skico (lahko prostoročno) ustrezne porazdelitve uporabljene vzorčne statistike, na kateri označite položaj eksperimentalne vrednosti testne statistike ter kritično območje. (Sliko ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Zapišite sklep preverjanja (ničelne) domneve. Rezultat vsebinsko interpretirajte. (Vsebinska interpretacija sklepa naj vključuje vsebino obravnavanih spremenljivk in poimenovanje enot analize).

4.3 Analiza odvisnosti med spremenljivkama
• Za vzorec držav izračunajte regresijsko premico, ki naj ponazarja linearno odvisnost prve (odvisne) spremenljivke od druge (neodvisne) spremenljivke. (Statistične karakteristike, t.j. premico ter parametra a in b, opredelite ter izpišite natančne formule, postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno. Uporabljene vire ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV.)
• Odvisnost grafično ponazorite z razsevnim grafikonom, iz katerega naj bodo jasno razvidne posamezne države (naj bodo označene z imenom ali kraticami) in v katerem naj bo regresijska premica vrisana. (Graf naj bo samozadosten, torej naj bodo osi in morebitna legenda primerno označene in oblikovane. Sliko ustrezno naslovite in oštevilčite, v skladu s Pravilnikom FDV. Graf lahko narišete ročno.)
• Iz regresijske premice razberite vrednost regresijskega koeficienta in ga vsebinsko interpretiraje. Navedite, za koliko se spremeni vrednost odvisne spremenljivke, če se vrednost neodvisne spremenljivke spremeni za določeno vrednost (npr. 1 enoto ali 1.000 enot). (Pri interpretaciji smiselno vključite pomen obravnavanih spremenljivk.)
• Izračunajte delež pojasnjene variance (determinacijski koeficient) in standardno napako ocene ter ju vsebinsko interpretiraje. (Statistične karakteristike opredelite ter izpišite natančne formule, postopke izračunov in rezultate. Zahtevnejše statistične znake in postopke izračunov lahko zapišete ročno. Uporabljene vire ustrezno navedite v skladu s Pravilnikom FDV.)

4.4 Zaključek
• Podajte vsebinski povzetek ugotovitev četrte podnaloge. Vključite mnenje o razlogih za takšne rezultate na podlagi vašega poznavanja problematike ali izbrane literature. (Povzetek naj bo samozadosten, kar pomeni, da ga mora bralec razumeti, tudi če ni prebral celotne naloge (kot bi npr. napisali sestavek za medije). Vsebovati mora torej navedbo obravnavane tematike in enot statistične analize ter najzanimivejše ugotovitve. Morebitna uporabljena literatura naj bo ustrezno navedena v skladu s Pravilnikom FDV.)

4.5 Literatura

• Navedite seznam uporabljenih virov. (Upoštevajte Pravilnik FDV.)
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Magistrska naloga Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.