Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska
Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska naloga, magisterij, diploma, pomoč pri pisanju diplome, pisanje diplome, pisanje diplomske naloge, pisanje magistrske naloge, študij, seminarska naloga
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   RSS Feed   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




NAVODILA ZA UREJANJE MAGISTRSKEGA DELA

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Redni študent
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
mojstudij
Administrator foruma


Pridružen/-a: 03.07. 2009, 16:07
Prispevkov: 934

PrispevekObjavljeno: 20 Mar 2011 12:55    Naslov sporočila: NAVODILA ZA UREJANJE MAGISTRSKEGA DELA Odgovori s citatom

1
UNIVERZA V LJUBLJANI Fakulteta za računalništvo in informatiko
Navodila za urejanje in oddajo magistrskega dela
1. SPLOŠNO 1
2. NAVODILA ZA UREJANJE MAGISTRSKEGA DELA 1
3. ODDAJA MAGISTRSKEGA DELA 4
4. SEZNAM OBRAZCEV NA SPLETNI STRANI FRI 5
1. SPLOŠNO
1.1. Magistrsko delo se oddaja v pisni in elektronski obliki.
1.2. V primeru, da je bilo kandidatu na osnovi utemeljene prošnje dovoljeno pisanje magistrskega dela v enem izmed svetovnih jezikov (npr. angleščini), je Naslovna stran (platnica) magistrskega dela napisana v slovenskem jeziku.
V naslednjem zaporedju si sledijo:
 prva stran magistrskega dela v tujem jeziku;
 prva stran magistrskega dela v slovenskem jeziku;
 original izdane teme magistrskega dela v tujem jeziku.
Povzetek magistrskega dela v slovenskem jeziku mora obsegati 3 do 5 strani. Ostale strani si sledijo enako kot pri pisanju magistrskega dela v slovenskem jeziku.
1.3. Fakulteta za računalništvo in informatiko, Univerza v Ljubljani objavi elektronsko obliko magistrskega dela v zbirki 'Dela FRI', ki je dostopna v digitalni knjižnici Univerze v Ljubljani (http://dikul.uni-lj.si).
2. NAVODILA ZA UREJANJE MAGISTRSKEGA DELA
2.1. Magistrsko delo mora biti jezikovno neoporečno. Priporočamo, da pisni izdelek pred oddajo pregleda lektor. Za strokovno besedilo v magistrskem delu, ki ni literarni tekst, veljajo določena pravila.
Strokovno besedilo ni literarni tekst in zanj veljajo drugačna pravila. Upoštevajte naslednja navodila:
 Strokovna besedila morajo biti nedvoumna, zato naj bodo stavki kratki, preprosto razumljivi in naj vsebujejo čimmanj podredniških zvez.
 Ena in ista stvar naj bo vedno poimenovana z istim imenom.
2
 Samostalniški prilastki so v slovenščini na desni strani osebka ali predmeta (SQL query  vprašanje SQL, API interface  vmesnik API), zato naj velja posebna pozornost prevodom iz angleščine.
 S pisanjem strokovnih besedil se razvija tudi slovenska strokovna terminologija. Vsak avtor mora upoštevati že uveljavljene slovenske prevode strokovnega izrazja, pri novem strokovnem izrazju, ki se pojavlja v tujih jezikih, še zlasti v angleščini, pa se mora potruditi za iskanje ustreznih slovenskih prevodov.
Besedilo mora biti napisano na belem papirju formata A4. Okvirna postavitev besedila na omenjenem formatu naj bo tale (celoten tekst se nahaja znotraj podanega okvirja):
zgornji rob
20 mm
spodnji rob
30 mm
notranji rob
30 mm
zunanji rob
20 mm
Priporoča se font "Times New Roman" ali font "Computer Modern", oba velikosti 12. Razmak med vrsticami naj bo običajen, tisk pa po možnosti obojestranski.
2.2. Celoten izdelek naj bo vezan v platno ali drug ustrezen material. Barva tega materiala naj bo črna ali temno modra. Na hrbtu vezanega dela naj bo napisano ime in priimek kandidata in "MAGISTRSKO DELO".
2.3. Sestavni deli magistrskega dela so razvrščeni po naslednjem zaporedju.
Na platnici magistrskega dela mora biti:
 naziv univerze in fakultete, napisan z velikimi črkami, oddaljen ca. 30 mm od zgornjega roba;
 ime in priimek kandidata;
 naslov teme magistrskega dela (enak kot v originalu izdane teme);
 oznaka dela (MAGISTRSKO DELO), napisana z velikimi črkami;
 spodaj na sredini "Ljubljana, letnica", oddaljena ca. 30 mm od spodnjega roba.
Magistrsko delo vsebuje uvodne strani (nimajo označb strani) po naslednjem vrstnem redu:
 naslovna stran (prva stran) je enaka platnici, le da ima še navedbo mentorja. Navedeni so: naziv univerze in fakultete (velike črke), ime in priimek kandidata, naslov teme magistrskega dela (enak kot v originalu izdane teme), oznaka dela (velike črke) , navedba mentorja ter "Ljubljana, letnica";
 original izdane teme magistrskega dela, ki ga kandidat dvigne v študentskem referatu, preden odda izdelek v vezavo;
 izpolnjena izjava o avtorstvu in soglasje, ki omogoča objavo elektronske oblike v zbirki 'Dela FRI' (obrazec je na spletu: Izjava o avtorstvu magistrskega dela.doc);
 zahvala, v kateri se kandidat zahvali vsem, ki so kakorkoli pripomogli k uspešni izvedbi magistrskega dela;
 morebitno posvetilo;
 kazalo, ki obsega oštevilčene naslove poglavij in podpoglavij vključno s številkami strani. Za oštevilčenje poglavij se uporablja večnivojsko desetiško številčenje (kot npr. v tem navodilu);
 seznam uporabljenih kratic in simbolov, ki morajo biti enotni v celotnem delu, ne glede na označevanje v uporabljenih virih.
Če je magistrsko delo napisano v tujem jeziku, je v zaporedju uvodnih strani potrebno upoštevati navodila, ki so podana v točki 1.2.
3
Od tu dalje so strani označene s številkami, ki naj bodo na zunanjem robu strani zgoraj. Delo obsega naslednje dele:
(1) povzetek in ključne besede (slovensko, angleško);
(2) uvod;
(3) glavni del, ki je smiselno razdeljen na več poglavij;
(4) sklepne ugotovitve;
(5) morebitne priloge;
(6) seznam uporabljenih virov (literatura).
2.3.1. Povzetek
Povzetek magistrskega dela (dolžine 300 – 400 besed) skupaj z naslovom in ključnimi besedami (5) v slovenskem jeziku (ena stran) in v angleškem jeziku (ena stran) naj zajema namen dela, področje, na katerega se delo nanaša, uporabljene metode, poglavitne rezultate dela, zaključke in priporočila.
2.3.2. Uvod
Uvod ima namen, da uvede bralca v tematiko magistrskega dela. Za izhodišče pri pisanju uvoda služijo zahteve in cilji, ki so navedeni v temi magistrske naloge, definirani s strani mentorja. Sledi podrobnejši opis problemskega področja, okolja v katerem so problemi pojavljajo, in identifikacija problemov, ki jih je potrebno razrešiti. Marsikateri problem in njegova rešitev je že opisan v literaturi, zato je potrebno pregledati vire in oceniti njihovo koristnost pri izdelavi naloge. Če že obstajajo kakšne podobne rešitve, je potrebno ugotoviti do kolikšne mere se dajo uporabiti, oziroma kakšne modifikacije bi bile potrebne za njihovo uporabo.
2.3.3. Glavni del
V glavnem delu magistrskega dela opiše kandidat potek izdelave svojega dela, pri čemer je predhodno seveda dokončal praktični del naloge. V njem razloži, katere poti je ubral za dosego cilja, in sistematično opiše opravljeno delo ter prikaže in razloži dobljene rezultate.
Kandidat oblikovno razdeli gradivo smiselno na poglavja, podpoglavja in morebiti še na razdelke, ki jih oštevilči (na primer 4.3.3.). Slik, ki skrajšujejo besedilo, ali pripomorejo k razumljivosti, naj bo čim več. Slike ali fotografije morajo biti oštevilčene in citirane v besedilu ter podnaslovljene tako, da je razvidno, kaj predstavljajo. V besedilo so vstavljene približno tam, kjer se nanje sklicujemo. Slike naj bodo pregledne in naj prikažejo le najpotrebnejšo informacijo.
Slika 3. Krožni dvosmerni seznam za n=15. Kazalec prvi služi kot vstopna točka.
prvi
1
2
3
4
15
14
4
Formule in enačbe se oštevilči z zaporedno številko v oklepaju na desni strani formule, npr. (31), in se tako nanje tudi sklicuje. Kadar za določen strokovni termin ni splošno sprejetega domačega izraza, navede prvič, ko se slovenski izraz pojavi, v oklepaju originalni izraz, povzet iz uporabljene literature.
r = R1 (r) ⋈ R2 (r) ⋈ … ⋈ Rn (r) (31)
2.3.4. Sklepne ugotovitve
Sklepne ugotovitve naj prikažejo oceno o opravljenem delu in povzamejo težave, na katere je naletel kandidat. Kot rezultat dela lahko navede ideje, ki so nastale med delom, in bi lahko bile predmet novih raziskav.
2.3.5. Priloge
Priloge (slike, diagrami, algoritmi, načrti), če so potrebni, kandidat izdela kot posebno poglavje (Dodatek A, Dodatek B, ...), ki jih zaradi preglednosti ni smiselno vključiti v glavni del naloge. Vse priloge morajo biti naslovljene in oštevilčene. V tem poglavju je priporočljivo navesti tudi sezname slik in tabel, ki se jih uredi na enak način kot ostale priloge.
2.3.6. Viri
Vire navede kandidat po abecednem vrstnem redu priimkov avtorjev. Navajajo naj se le tisti viri, na katere se kandidat v besedilu sklicuje! Dolg seznam ni dokaz, da ima kandidat tudi tak pregled čez literaturo. Za navajanje virov naj se uporabi slovenska inačica IEEE formata in mora biti v skladu z bibliotekarskimi pravili. V tem formatu se viri (članek v zborniku konference, knjiga, članek v reviji in spletna stran) navedejo takole:
[1] P. A. Bernstain, U. Dayal, "An overviev of repository technology," v zborniku 20th Intl. Conference on Very Large Databases, Santiago, Chile, sept. 1994, str. 705-713.
[2] R. Ramakrishnan, Database Management Systems, New York: McGraw-Hill, 1998, pogl. 3.
[3] R. D. Semmel, D.P. Silberg, "Extended entity-relationship model for automatic query formulation," Telematics and Informatics, št. 10, zv. 3, str. 301-317, 1993.
[4] (2005) IEEE Information for authors. Dostopno na: http://www.ieee.org/portal/cms_docs/pubs/transactions/auinfo03.pdf
Sklicevanje na vir se v besedilu naloge označi z zaporedno številko vira v oglatem oklepaju, npr. [2] oziroma [2, 3], kadar se na istem mestu sklicuje na več različnih virov. Zglede za druge vrste virov je mogoče dobiti v revijah IEEE, ki so na voljo v knjižnici, ali na spletnem naslovu [4].
3. ODDAJA MAGISTRSKEGA DELA
3.1. Število izvodov magistrskega dela, ki jih kandidat odda, je določeno s pravili o magistrskem študiju.
3.2. Vezan izvod magistrskega dela, ki ga kandidat odda v študentski referat, mora imeti vložen elektronski medij (CD), ki vsebuje:
 celoten izvod magistrskega dela v elektronski obliki v formatu .pdf (izvod ne sme biti na noben način zaščiten).
 naslov (slov., angl.), povzetek magistrskega dela (slov., angl.) in ključne besede (slov., angl.) oblikovane z ustreznim urejevalnikom besedil in shranjene v datoteki v formatu .doc ali .rtf.
5
Podatki se uporabijo za vnos v digitalno zbirko ePrints, zato morajo biti napisani z malimi črkami v povezavi s potrebnimi velikimi začetnicami in kraticami, ki so zapisane z velikimi črkami.
3.3. Kandidat odda podpisan obrazec, ki vključuje izjavo o avtorstvu in soglasje, ki omogoča objavo elektronske oblike v zbirki 'Dela FRI' (obrazec je na spletu: Izjava o avtorstvu magistrskega dela.doc).
4. SEZNAM OBRAZCEV NA SPLETNI STRANI FRI
4.1 Izjava o avtorstvu magistrskega dela.doc
Ljubljana, 20.11. 2008
Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Lektura, pomoč in vezava diplom, diplomska naloga, magistrska Seznam forumov -> Redni študent Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.